Haber Portekiz'de 107 noktada orman yangını: Hayatını kaybedenlerin sayısı 4'e çıktı

Portekiz'de 107 noktada orman yangını: Hayatını kaybedenlerin sayısı 4'e çıktı

Portekiz'in kuzey bölgelerinde orman yangınları devam ediyor. 107 noktada aktif olan yangınlarda ölenlerin sayısının 4'e çıktığı, 40 kişinin de yaralandığı bildirildi. Portekiz hükümeti, mücadele ettiği orman yangınlarına karşı Avrupa Birliği'nden (AB) yardım istedi.

9Ot2AQBGT0eNuk67po-A6Q.jpg

Portekiz hükümeti, Porto kentinin güneyindeki Aveiro bölgesi başta olmak üzere ülke genelinde farklı noktalarda devam eden orman yangınlarına karşı 15 Eylül'de açıkladığı alarm durumunu 19 Eylül gece yarısına kadar uzattı.
H6cfkB1F3k-IXWqwwVyL0g.jpg

Portekiz Ulusal Acil Durum ve Sivil Koruma Kurumu ile yerel yönetim yetkililerinden basına verilen bilgilerde, ülke genelinde 107 noktada yangınların aktif olduğu, çok zor bir durumla mücadele edildiği belirtildi.
zzOfPZ_ba0aEzfq7xQDcSw.jpg

Yangından dolayı dün 3 olan ölü sayısının 4'e çıktığı, yaralanan 40 kişiden 33'ünün de itfaiyeci olduğu açıklandı.
ZjHjDw-hG06PN4J2-7qVDg.jpg

Gönüllülerle birlikte 3 binden fazla kişinin yangın söndürme çalışmalarına katıldığı, karadan 880 araç ve havadan 19 uçağın destek verdiği duyuruldu.
UFpPby2wuESKaiHDeVqvIg.jpg

Portekiz'in AB'den yardım çağrısı sonrasında İspanya, Fransa, İtalya ve Yunanistan bu ülkeye yangın söndürme uçakları göndermişti.
S45wgkwo-kuvH2FdDkeKSw.jpg

Portekiz hükümet yetkilileri, gerek mevcut orman yangınları gerekse kırsal alanda yangın riskinin çok yüksek olmasından dolayı ülke genelinde alarma geçilmesinden sonra AB'den yardım talep edildiğini açıkladı. Yetkililer, Avrupa Sivil Koruma Mekanizmasının harekete geçirildiğini bildirdi.
jPaIkGB8kU2gsx7m8ezjJw.jpg

5-Etj5ZwRkC6GweODYrrTQ.jpg

x2VHfI9LcUOK3F5ZAzGvxw.jpg

G3uaZX8FWkaEfe1pLQi27Q.jpg

W9SFCNreAE2gMPLjY9Cuyg.jpg

pnTT3zWqB0OvtVGIrxNfYg.jpg

pZ22Rf1AiUK3r_zzWVfvuQ.jpg

Rump8TxDk0-TvllDq6Xz4w.jpg

OWsO_zdXt0GHTAXdazAKrw.jpg

KlGSAb--H0eryRD7QOUwAg.jpg

Üst Alt